Wycieczki naszych podopiecznych
Następnego dnia po posiłku udaliśmy się na spotkanie z przewodnikiem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejazdu autokarem po obrzeżach Torunia, aby poznać miejsca związane z Mikołajem Kopernikiem i Radiem Maryja. Następnie udaliśmy się do centrum Torunia, gdzie zwiedzaliśmy najciekawsze zakątki Starego miasta: obronne mury z krzywą wieżą, Ratusz, stare ulice z kamieniczkami, Muzeum Kopernika, Muzeum Podróżników im. Toniego Halika. Na popołudnie mieliśmy zaplanowany seans w Planetarium pod tytułem „Ziemia – planeta Kopernika”. Tego dnia, po kolacji udało nam się także zobaczyć spektakle wody, dźwięku oraz światła przy fontannie „Cosmopolis”.
W kolejnym dniu po śniadaniu, pojechaliśmy do Biskupina, zwiedzaliśmy Muzeum Archeologiczne. Z wielkim zaciekawieniem oglądaliśmy drewnianą osadę, zwyczaje, wykonywane wówczas zawody, życie codzienne ówczesnych ludzi. Kolejnym punktem wycieczki było Gniezno, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego. Obejrzeliśmy wystawę z filmami w 3D pt. „Początki państwa polskiego”. Ta atrakcyjna w formie opowieść historii Polski o jej początkach bardzo nam się podobała. Skorzystaliśmy z oferty edukacyjnej muzeum pt. „W słowiańskiej chacie”, były to interaktywne zajęcia dotyczące życia codziennego 1000 lat temu – jak żyli, mieszkali, wyglądali i co jedli nasi przodkowie. Po kolacji na spacerze oglądaliśmy pięknie oświetloną Starówkę. W naszym programie wycieczki nie mogło zabraknąć Gnieźnieńskiej Katedry ze słynnymi drzwiami Gnieźnieńskimi.
Następnie udaliśmy się do Lichenia, tam z przewodnikiem zwiedzaliśmy Bazylikę Licheńską, uczestniczyliśmy też we Mszy św. Spacerowaliśmy po Golgocie. Po obiedzie zmęczeni ale zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną do Zamościa. Bardzo bogaty i obfitujący w atrakcje dzień zakończyliśmy konkursem wiedzy „Ciekawostki z wycieczki”, wspólnym śpiewaniem piosenek oraz dzieleniem się wrażeniami z pobytu.
Rano 9 października, po zakwaterowaniu w hotelu w Gdańsku, krótkim odpoczynku i posiłku udaliśmy się na spotkanie z przewodnikiem. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Westerplatte – historycznego i zabytkowego obszaru, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Następnie udaliśmy się do centrum Gdańska, gdzie spędziliśmy całe popołudnie i gdzie oglądaliśmy: Zespół Przedbramia z Katownią i Wieżą Więzienną, Złotą Bramę, Ratusz Głównego Miasta, Fontannę Neptuna, Dwór Artusa a także Długie Pobrzeże: Żuraw; ul. Mariacką, Kościół Mariacki. Tego dnia, po kolacji udało nam się także zobaczyć nowoczesną bazę żeglarską, mieszczącą się w miejscu zakwaterowania.
Kolejny dzień tj. 10 października rozpoczęliśmy od spaceru brzegiem morza. Po śniadaniu, razem z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie Gdyni. Spacerowaliśmy po Molo Południowym i Skwerze Kościuszki, mogliśmy z bliska przyjrzeć się żaglowcom – weszliśmy na Dar Pomorza. Z wielkim zaciekawieniem oglądaliśmy pomieszczenia maszynowni, pomieszczenia oficerskie, magazyn żagli, salon komendanta statku, sypialnię z łazienką. Zwiedzanie zakończyliśmy na pokładzie dziobówki, gdzie znajduje się m.in. „Dzwon Zwycięstwa”. Kolejnym punktem wycieczki był Hel, gdzie poza spacerem po miejscowości mogliśmy oglądać pokaz karmienia fok w Fokarium. W naszym programie wycieczki nie mogło przecież zabraknąć najciekawszej nadmorskiej atrakcji – Fokarium Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Z ogromnym zainteresowaniem oglądaliśmy sympatycznessaki.
Następnie udaliśmy się do Sopotu, gdzie spacerowaliśmy ulicą Monte Cassino oraz zobaczyliśmy słynne najdłuższe drewniane molo w Europie. Spacer przy pięknej pogodzie był dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem. Bardzo bogaty i obfitujący w atrakcje dzień zakończyliśmy wspólnym śpiewaniem piosenek o morzu oraz dzieleniem się wrażeniami z pobytu.
W czwartek 11 października rozpoczęła się nasza droga powrotna do Zamościa. Zatrzymaliśmy się w Malborku, by poznać zespół zamkowy, jego historię, elementy architektury gotyckiej oraz życie codzienne Krzyżaków. Po obiedzie zmęczeni i zadowoleni wyruszyliśmy w dalszą drogę powrotną do Zamościa.
Nadrzędnym celem programu była integracja poprzez naukę, dostarczanie uczniowi niepełnosprawnemu intelektualnie informacji o otaczającym go świecie, uwrażliwianie na piękno otaczającej przyrody, wyrabianie umiejętności obserwacji środowiska naturalnego, samodzielnego wnioskowania i funkcjonowania w otoczeniu, propagowanie wartości ekologiczno – zdrowotnych, kształtowanie umiejętności współżycia i współdziałania w grupie oraz odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych oraz czynny wypoczynek, poprawa sprawności fizycznej i stanu kondycji zdrowotnej. Realizacji tych celów sprzyjało miejsce pobytu – ciekawe pod względem turystyczno – krajoznawczym, (krajobraz górski), a przede wszystkim różnorodność zaproponowanych uczestnikom Zielonej Szkoły zajęć edukacyjno – wychowawczych i rekreacyjno –sportowych.
Uczniowie poznali miasto Zakopane oraz najbliższą okolicę. Podczas pobytu mięli okazję wyjechać z Zakopanego i poznać inne miejscowości powiatu zakopiańskiego.
Towarzyszący podczas wycieczek przewodnik nie tylko zaprezentował zabytki, ale również wprowadził w tematykę dotyczącą ukształtowania terenu, świata roślinności i zwierząt, rolnictwa, przemysłu. Zapoznał uczestników z lokalnymi obyczajami i legendami podhala. Ogromną atrakcją okazał się wjazd kolejką na Gubałówkę oraz obserwacja miasta i panoramy Tatr.
Oprócz codziennych pieszych wycieczek szlakami turystycznymi uczniowie mieli również możliwość obcowania z zabytkami, miejscami kultury i kultu religijnego, ośrodkami i centrami sportu, czego przykładem było zwiedzanie skoczni narciarskich, Muzeum Tatrzańskiego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach, Kościoła i Cmentarza na Pęksowym Brzyzku. Niezmiernym zainteresowaniem cieszyła się całodzienna, częściowo piesza wycieczka do Morskiego Oka. Było to prawdziwe wyzwanie.
Każdego dnia oferując uczestnikom bogaty repertuar zajęć, chcieliśmy przede wszystkim wdrożyć ich do aktywnego spędzania czasu. Stąd obok wycieczek i spacerów organizowane były różnorodne zajęcia edukacyjne, rekreacyjno – sportowe, plenery plastyczne, gra w piłkę siatkowa, piłkę nożną. Dostarczaliśmy im rozrywki – w postaci korzystania z zabaw w Aquaparku i gry w kręgielni. Wspólne wieczorne kibicowanie reprezentacji Polski podczas meczów EURO 2012 wypełniały czas wolny uczniów, a tym samym wzmacniały więzi koleżeńskie oraz uświadamiały poczucie własnej przynależności narodowościowej.
Istotnym elementem zielonej szkoły był program działań rehabilitacyjnych. Uczniowie pod opieką instruktora odnowy biologicznej korzystali z zaplecza rehabilitacyjno – sportowego ośrodka.
Na zakończenie zwiedzania Warszawy pojechaliśmy na lotnisko Okęcie, gdzie z tarasu widokowego mogliśmy spoglądać na startujące i lądujące samoloty.
Wycieczka zorganizowana dla 36 uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Zamościu, dofinansowana ze środków PFRON w ramach zadania: sport, kultura, rekreacja i turystyka osób niepełnosprawnych. Uczniowie obejrzeli Muzeum Kopalni Soli w Wieliczce. Poznali zabytki Krakowa – historycznej stolicy Polski. Zwiedzili Wawel – siedzibę królów polskich, Katedrę na Wawelu, Kościół Mariacki. Obejrzeli Stare Miasto i Sukiennice. Spacerkiem dotarli też pod okno papieskie na ulicę Franciszkańską 3. W drodze powrotnej odwiedzili Sanktuarium w Łagiewnikach.